Historia

Region GALICJA  » Historia

 • 17 stycznia 1988 r., podczas VII Konferencji Słuzb Krajowych w Lesznie powstała Intergrupa Galicyjska skupiająca wszystkie krakowskie grupy AA oraz grupy AA na południu Polski - z Tarnowa, Przemyśla, Nowego Targu, Oświęcimia, Bielska Białej i małej wsi Humniska k/Sanoka. Rzecznikiem Intergrupy został Antoni, a w latach kolejnych: Tadeusz z Krakowa i Michał z Rabki
 • 30 sierpnia 1996 r., podczas VI Kongresu AA w Warszawie, Intergrupa Galicyjska zamieniła się w strukturę o nazwie Region Galicja skupiająca pięć Intergrup na południu Polski: Małopolską (Kraków, Myślenice, Nowy Targ, Zakopane), Podbeskidzie (Oświęcim, Bielsko), Podgórze (Tarnów, Dębica), Kresy (Rzeszów, Przemyśl) i Podkarpacie (Krosno, Sanok).
 • W 1998 r. krakowskie grupy AA i grupy z Regionu Galicja, poprzez Fundację Biuro Służby krajowej AA w Polsce z Warszawy, uzyskały na wynajem od gminy miejskiej Kraków lokal użytkowy (dwa pomieszczenia + zaplecze sanitarne, do remontu) w oficynie na parterze przy ul. Dietla 74/6 w celu zorganizowania w nim Punktu Informacyjno - Kontaktowego AA(PIK) Własnymi nakładami i przy pomocy pieniędzy zebranych na grupach AA w Regionie, PIK został wyremontowany, wyposażony w niezbędne sprzęty i rozpoczął swoją działaność. Tam właśnie istnieje telefon kontaktowy dla AA z automatem czynnym przez całą dobę oraz odbywają się dyżury członków AA z Krakowa, którzy udzielają informacji i kierują poszukujących pomocy na mityngi.
 • 18 maja1991 r. IV Konferencja Służby Krajowej AA została zorganizowana w Przemyślu, przez grupy AA i służby z Intergrupy "Galicyjskiej, w tym wielu AA z Krakowa.
 • 18 października 1991 r. XV Konferencja AA, zorganizowana przez grupy z Intergrupy Galicyjskiej, odbyła się w Bielsku-Białej, a rolę organizatorów pełnili służebni z Krakowa.
 • Od 1 do 3 lipca 1994 r. na terenie obiektów Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie odbył się V Kongres AA w Polsce z udziałem wielu AA z całego świata, podczas którego przyjęto n owy statut wspólnoty AA w Polsce. Wprowadzał on strukturę służb krajowych AA zwaną Intergrupą, ustalał zasady wyboru delegatów do Słuzby Krajowej, regulował sprawy Intergrup i podkreślał, że to grupy stanowią najważniejszy podmiot we wspólnocie AA. Poza przyjeciem statutu, Służba Krajowa zobowiązała Radę Powierników (zwaną "Siódemką") do nadania osobowości prawnej w celu zorganizowania profesjonalnego biura usługowego dla AA, ustaliła zasady realizacji VII Tradycji - samofinansowania się, wybrała nową Radę Powierników. Rzecznikiem wspólnoty został Tadeusz F. z krakowskiej grupy "Krakus".
 • 28 października 2000 r. wspólnota krakowska zorganizowała ogólnopolski zlot AA w Osieczanach z okazji 15-lecia powstania AA w Krakowie, na którym spotkało się około 300 osób z całej Polski i goście z zagranicy (w tym z Ukrainy).
 • 27 - 29 sierpnia 2004 r. zaszczytną służbę gospodarza 30-lecia AA w Polsce powierzono krakowskim grupom AA. Obchody odbyły się w obiektach AWF. Na zlot do Krakowa przybyło ponad 4000 uczestników z całego świata, byli przedstawiciele GSO z Nowego Jorku z USA, odbywały się mityngi w językach: angielskim, rosyjskim, niemieckim, słowackim. Główne mityngi AA organizowane były na stadionie, a wspólna zabawa zgromadziła w największej hali sportowej ponad 2 tysiące uczestników. Zlot zakończył się na Wawelu wspólnym pożegnaniem.
 • 12 i 13 listopada 2005 r., tradycyjnie na terenie Akademii Wychowania Fizycznego, krakowskie grupy zorganizowały obchody jubileuszu w ramach Regionalnego Zlotu Anonimowych Alkoholików z okazji 20 rocznicy ruchu AA w Krakowie, na który przybyło ponad 600 uczestników. Jak zawsze uczestnicy cieszyli się ze spotkania nowych i starych przyjaciół oraz bawili się wspólnie na dyskotece do białego rana.
 • W 2010 r. w dniach 21-22 sierpnia, w gościnnych jak zawsze krakowskiej AWF spotkali się na uroczystym zlocie odbywającym się po hasłem "Zdrowi i szczęśliwi" z okazji jubileuszu 25-lecia AA w krakowie, uczestnicy AA wraz z rodzinami, by cieszyć się i radować z nowego życia.
 • 19 maja 2013 r., powstaje nowa Intergrupa Podhale (Bukowina Tatrzańska, Jordanów, Rabka Zdrój, Zakopane, Maków Podhalański, Sułkowice, Mszana Dolna, Nowy Targ)
 • W marcu 2014 r., zostaje otwarty PIK w Bielsku Białej. Powstanie PIK-u poprzedziły długie rozmowy w grupach i intergrupach. Po obejrzeniu kilku ewentualnych miejsc został wybrany lokal przy ul. Sobieskiego 6 i podpisana umowa z właścicielem budynku czyli z PCK. Do PIK-u przeniosła się cześć grup wynajmujących salki w innych miejscach. Od początku odbywają się tu mityngi i różnego rodzaju warsztaty.
 • 13 września 2015 r., powstaje nowa Intergrupa Most (Rzeszów, Nisko, Nowa Dęba, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Mielec)